top of page

Ogólnopolska Konferencja Naukowa (ON-LINE)

Interwencje Feministyczne:
Polityka, Kultura i Społeczeństwo

22.02.2024-23.02.2024

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Platforma: Microsoft Teams

Komitet Naukowy:

dr hab. Katarzyna Więckowska, prof. UMK – Przewodnicząca
dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK
dr Anna Kola
dr Michał Bomastyk

Komitet Organizacyjny:
mgr inż. Jakub Wojtasik

lic. Magdalena Działdowska
Ewa Falkowska 

Katarzyna Przygońska

pexels-edu-carvalho-2050994.jpg
kobieta i deskorolka
  • Facebook

O konferencji

W trzeciej odsłonie lutowej konferencji, organizowanej
w związku ze zbliżającym się Międzynarodowym
Dniem Kobiet, chcemy dyskutować na temat szeroko rozumianych feministycznych interwencji w polityce, kulturze i społeczeństwie. Czym są feministyczne interwencje i jak wpłynęły i wpływają na zmiany w polityce, społeczeństwie i kulturze? Jak zmieniły nasz światopogląd, teksty kultury i praktyki społeczne?
Na czym polega specyfika feministycznych ingerencji
i herstorycznych rewizji? Co łączy działania feministyczne z innego rodzaju interwencjami? Zapraszamy do włączenia się w obrady i przesłania abstraktów wszystkie osoby zainteresowane tematyką konferencji, mającej charakter interdyscyplinarny.

Zapraszamy zarówno osoby ze środowiska naukowego, jak i z organizacji społecznych, aby uchwycić wiele wątków i rozmawiać w szerszym gronie.
Poza wystąpieniami osób uczestniczących odbędą się wykłady gościnne: Ani J. Dudek i Agaty Araszkiewicz. 

PROGRAM KONFERENCJI

LINK DO OBRAD KONFERENCYJNYCH
 

pexels-edu-carvalho-2050994.jpg

Zgłoszenia

Na abstrakty (max 300 słów) czekamy do 14.02.2024. Prosimy je przesyłać na adres mailowy: konferencje@fundacjaipw.org. Koszt udziału
w konferencji wynosi 120 PLN.

 

Platformą, na której konferencja się odbędzie, będzie Microsoft Teams.

Kolorowe Koperty
IMG_6799.jpg

Z POWODÓW OSOBISTYCH WYKŁAD ODWOŁANY

WYKŁAD GOŚCINNY
22.02.2024, godzina 12:00
Anna J. Dudek

Samodzielne czy samotne? O macierzyństwie...

Dziennikarka, redaktorka, autorka książek. Od wielu lat związana
z redakcją "Wysokich Obcasów", wcześniej publikowała m.in .
w "Polska The Times", OKO.press , "Fakcie". W pracy reporterskiej zajmuje się głównie zagadnieniami społecznymi i politycznymi, prawami człowieka, zwłaszcza prawami kobiet i mniejszości.

pexels-edu-carvalho-2050994.jpg

WYKŁAD GOŚCINNY
23.02.2024, godzina 10:00
dr Agata Araszkiewicz

 

Écriture féminine - transfeminizm - feminizm wodny: interwencje feministyczne w kolejnych falach feminizmu

 Doktora nauk humanistycznych związana z uniwerystetem Paris 8
we Francji oraz Université Libre de Bruxelles w Belgii, historyczka literatury, krytyczka sztuki, tłumaczka i komenatorka pism Luce Irigaray oraz Paula B.Preciado, felietonistka „Czasu Kultury” (prowadzi rubrykę "Cover Story"), działaczka feministyczna. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca i członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet oraz inicjatorka i współtwóczyni Kongresu Kobiet w Brukseli. Pracę doktorską zaczęła pisać po polsku u profesor Marii Janion
w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a obroniła po francusku
u profesor Anne Berger na pierwszym z założonych w Europie przez profesor Hélène Cixous Centrum Studiów Kobiecych i Genderowych (Centre d’Etudes Féminines et du Genre) na Uniwersytecie Paris 8. Wykładała na Gender Studies Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka rozpraw z dziedziny feministycznej filozofii i krytyki literackiej, a także tekstów o sztuce, publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach, pracach zbiorowych i katalogach wystaw artystycznych. Opublikowała monografię Wypowiadam wam moje życie. Melancholia Zuzanny Ginczanki (2001), w której przy użyciu narzędzi krytyki feministycznej na nowo odczytała poezję i biografię symboliczną zamordowanej podczas Holokaustu polsko-żydowskiej poetki międzywojnia, a także zbiór esejów poświęconych kulturze, tożsamości
i polityce Nawiedzani przez dym (2012) oraz książkę La révolution oubliée. L’émergence d’une écriture féminine dans l’entre-deux-guerres polonais (2013) o polskiej prozatorskiej awangardzie literackiej dwudziestolecia tworzonej przez kobiety. Opracowała także i opatrzyła posłowiem tomik poezji Zuzanny Ginczanki "Mądrość jak rozkosz" (2017) oraz była opiekunką merytoryczną wystawy sztuki współczesnej w Muzeum Literatury w Warszawie (pokazywanej w Polsce i za granicą) "Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem"
(2015-2016). Z tej okazji zredagowała wraz z Bożeną Keff i Joanna Pogorzelską zbiór tekstów „Swojskość, obcość, różnorodność.
Wokół Zuzanny Ginczanki” (2019). Inicjatorka polonijnego stowarzyszenia feministycznego "Elles sans frontières" w Belgii. Mieszka w Brukseli i Paryżu.

IMG_6800.jpg
Ogólnopolska Konferencja Naukowa Teorie Feministyczne Polityka, Kultura i Społeczeństwo 22
bottom of page