Bądź blisko i poczuj blisko(ść)
Blisko(ść) to kampania społeczna na rzecz osób w wieku senioralnym, realizowana przez Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom. W ramach kampanii realizujemy następujące działania:
-
Akcja "Międzypokoleniowe Wsparcie" - łączymy wolontariuszy
i wolontariuszki z osobami senioralnymi, aby pomóc im w realizowaniu codziennych obowiązków, takich jak codzienne zakupy czy spacer z psem. Ponadto, celem akcji jest budowanie więzi międzypokoleniowych
i spędzanie razem czasu; -
Telefon wsparcia dla osób starszych "Bliskolinia" - poczucie samotności wśród osób w wieku senioralnym jest silne.
Tworzymy zatem dla nich przestrzeń do rozmowy, aby w ten sposób zapewnić im towarzystwo i bliskość; -
Międzypokoleniowa Kawiarenka Usług Społecznych
w Toruniu - utworzyliśmy miejsce, w którym osoby senioralne mogą spędzić miło czas i cieszyć się sobą oraz swoją wzajemną obecnością. Więcej informacji na temat MKUS na: www.fundacjaipw.org/kawiarenka. -
Działania rzecznicze - w ramach kampanii przeprowadzimy szereg działań informacyjnych i rzeczniczych na rzecz osób starszych.
Koordynatorką kampanii społecznej jest Joanna Drygalska (jdrygalska@fundacjaipw.org).
AKCJA "MIĘDZYPOKOLENIOWE WSPARCIE"
BLISKOLINIA
Poczucie osamotnienia silnie dotyka osoby starsze. Nierzadko osoby te nie mają wokół siebie nikogo, z którymi mogą porozmawiać o codziennych sprawach. Aż 26% osób w wieku 80+ cierpi na samotność, a 56% dorosłych Polaków i Polek nie ma kogo prosić o pomoc. Samotność jest więc wyzwaniem, z którym jak najszybciej musimy się zmierzyć.
Dlatego też uruchamiany Bliskolinię - telefon wsparcia dla osób starszych. Tworzymy telefoniczne miejsce spotkania, gdzie seniorzy i seniorki mogą zadzwonić i z wolontariuszami porozmawiać o codzienności. Zapewniamy w ten sposób im towarzystwo i przeciwdziałamy samotności wśród osób w wieku senioralnym.
Wolontariuszami i wolontariuszkami w Bliskolinii są osoby młode, które chcą poświęcić swój wolny czas, aby zapewnić seniorom towarzystwo, w przyjaznej atmosferze rozmowy telefonicznej. Nasi wolontariusze są przygotowani do rozmów i wiedzą w jaki sposób je prowadzić, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort dzwoniącej osoby starszej. Rozmowy nie są nagrywane.
Dyżury odbywają się w każdą środę, w godzinach 17:00-20:00 oraz w sobotę, w godzinach 08:00-11:00.
Dodatkowo, w każdy ostatni czwartek miesiąca, w godzinach 17:00-19:00, odbywa się dyżur wsparcia psychologicznego, obsługiwany przez psychologa Tomasza Smugę, który udziela również wsparcia w telefonie zaufania dla mężczyzn obsługiwanym przez naszą Fundację. Ze wsparcia psychologicznego mogą korzystać zarówno osoby starsze, jak i osoby się nimi opiekujące.
Jeśli chcesz zostać wolontariuszem/wolontariuszką w Bliskolinii, skontaktuj się z Joanną Drygalską, koordynatorką kampanii społecznej: jdrygalska@fundacjaipw.org.
Kontakt telefoniczny
660 425 876